Cellist Paul York & Pianist Dror Biran

Cellist Paul York and pianist Dror Biran provided a preview of their October 13th faculty recital on Lunchtime Classics.  In addition to playing Schubert and Shostakovich, the duo played a work by Cincinnati composer Douglas Knehans.

Audio MP3

Kentucky Opera – Cav & Pag

Kentucky Opera opens its 2010-2011 season with two one-act operas: Cavalleria Rusticana and I Pagliacci.  Classical 90.5 hosted the company for a preview of their first production on Lunchtime Classics. (Photo: John Mac Master and Elizabeth Caballero)

Audio MP3

Diane Earle, Piano

Diane Earle, piano

Program:

Galuppi: Gigue in D Major

J. S. Bach: Gigue (from Partita in B-flat Major)

Mozart: Eine Kleine Gigue

Chopin: Andante Spianato and Grande Polonaise Brillante, Op. 22

Debussy: La Cathedrale Engloutie

Rachmaninoff: Prelude, D Major, Op. 23, No. 4

Cowell: The Tides of Manaunaun

Cowell: Aeolian Harp

Gershwin: I Got Rhythm, Embraceable You (Gershwin/Wild) and Swanee

Audio MP3

U of L Opera Theatre

The University of Louisville Opera Theatre provided a preview of their productions of Suor Angelica and Gianni Schicchi by Giacomo Puccini.

Audio MP3

Macauley Winners

Divertimento No. 3, K 138 Wolfgang Amadeus Mozart
Allegro (1756-1791)

String Pinks
Middle School Second Prize
Bailee Correro, violin Maggie Finn, viola
Hayley Shrewsbury, violin Sally Ann Finn, cello
Coach: Paola Manrique-Land

Quintet in C Luigi Boccherini
III. Minuet (1743-1805)

Concerto Gross, Op. 6, #2 Arcangelo Corelli
I. Vivace, Allegro, Adagio (1653-1713)

Highland Hills Quintet
Middle School First Prize
Jacob Marguet, violin Caitlin Ladd, viola
Patrick Lonnemann, violin Megan Taylor, cello
Sydney Harper, cello
Coach: Doug Elmore

Suite No. 6 in D Major Johann Sebastian Bach
Sarabande (1685-1750)
arr. Colin Hampton

Fier Quartet
High School Honorable Mention
Noah Daly, cello Erica Stoddard, cello
John Yang, cello Casey Faley, cello
Coach: Susannah Onwood and Bonnie Avery

From Across the Sea Thoma Simaku (b. 1958)

Reiney Drops
High School Honorable Mention
Ashley Jackson, flute Rochelle Hansen, flute
Tristen Snow, flute
Coach: Brad Rogers

Quartet No. 3 in G Major George Frideric Handel
Grave and Fugue (1685-1759)
arr. Ronlhini

Requiem David Popper (1843-1913)

The Hasegawa Trio
High School Second Prize
Jack Peterson, cello Katherine Garrett, cello
Anna Patterson, cello
Coach: Paul York

Three Pieces for Flute, Clarinet, and Bassoon Walter Piston
I. Allegro Scherzando (1894-1976)
II. Lento
III. Allegro

The Heckel Yeah Project
College Third Prize
Kaila Washington, flute Dylan Lloyd, clarinet
Jackie Royce, bassoon
Coach: Dallas Tidwell

Jour d’été á la montagne Eugene Bozza
1. Pastorale (1905-1991)
2. Aux Bords du Torrent
3. Le Chant des Forêt
4. Ronde

Firestorm Adrian Sanborn

Quarteto Gracioso
College First Prize
Nell Chaudoin, flute Seromi Kim, flute
Sunghye Kim, flute Denis Santos, flute
Coach: Lisa McArthur

Audio MP3